Wkład własny

Wkład własny przy zakupie nieruchomości.

Wkład własny
Jaki wkład własny na zakup mieszkania.

Kredyt hipoteczny, a wkład własny.

Skoro tu jesteś to zastanawiasz się jaki wkład własny jest potrzebny aby otrzymać kredyt.

Banki udzielają kredytu hipotecznego , ale pod warunkiem, że to Ty kredytobiorco będziesz partycypować w jego części.

To, że zgromadziłeś określoną kwotę jest dla banku sygnałem, że świetnie zarządzasz finansami i będziesz w stanie terminowo spłacać kredyt. Można powiedzieć, że w ten sposób bank weryfikuje sytuację finansową kredytobiorcy.

Formy wkładu własnego.

Istnieje kilka form posiadania wkładu własnego np. :

– gotówka – najpopularniejsza forma. Wspomnę tutaj, że każda kwota jaką wpłacasz bądź już wpłaciłeś na poczet nieruchomości (np. zadatek) jest wliczana do wymagalnego wkładu własnego,

-działka budowlana jest aktywem traktowanym przez banki jako wkład własny. Jeśli posiadasz działkę i chcesz wybudować na niej dom, to wartość działki będzie stanowić wkład własny, dzięki takiemu zabiegowi można uzyskać środki na budowę domu w całości. Jeśli natomiast  na działce będzie figurowała hipoteka, to szanse otrzymania kredytu maleją.

Jaki minimalny wkład własny ?

Minimalny wkład własny wymagany przez bank wynosi 10% (tzn. LTV 90%) lub 20% (tzn. LTV 80%), w zależności od polityki banku. Wg rekomendacji KNF powinno to być 20%, ale banki wychodzą z inicjatywą 10%. Dotyczy to sytuacji, w której kolejne 10% będzie objęte większą marżą i ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego. Mówiąc wprost banki w ten sposób rekompensują sobie ryzyko.

Porównanie na podstawie Bankier.pl

Dlatego jeżeli nie posiadasz własnej działki albo gotówki na wkład własny, możesz wybrać bank, który udzieli Ci kredytu z 10% wkładem własnym. Należy wspomnieć, że ten dodatkowy koszt będziesz płacił tylko do dnia, kiedy saldo kredytu będzie wynosiło 80% wartości zabezpieczenia.

Warunki kredytów hipotecznych znacząco pogorszyły się w związku z pandemią Covid19, przez co trudniej jest otrzymać finansowanie. Faktem jest, że po pierwszej „fali pandemii” banki poluzowały politykę kredytową, lecz znaczna część banków pozostawiła kryteria dotyczące wkładu własnego na zaostrzonym poziomie. Aktualnie trudniej jest uzyskać pozytywną decyzję kredytową. Większa część banków utrzymuje politykę dotyczącą wykluczenia branż podwyższonego ryzyka lub osób zatrudnionych na umowę o dzieło, czy zlecenie.

Mam nadzieję że podobał Ci się ten mini artykuł, jeżeli tak, to zostaw komentarz. Jeśli potrzebujesz wsparcia albo wskazówek, bo starasz się, lub będziesz się starał o kredyt hipoteczny to zapraszam do współpracy. Jako, że jestem pośrednikiem kredytowym, a nie doradcą to za pomoc nie wezmę od Ciebie ani złotówki. Moja pomoc jako pośrednika kredytowego jest całkowicie bezpłatna, pod tym linkiem Mnie znajdziesz. Możesz zrobić to z poziomu strony wystarczy, że wrócisz do menu głównego klikając tutaj.

Aktualizacja:

Wraz z Nowym Rokiem 2021 Banki wprowadzają nowe lżejsze wymogi dotyczące wkładu własnego, np. PKO BP z dniem 01.02.2021 wraca do wkładu własnego w wysokości 10% 🙂

KKredyt Rozwiązania Finansowe

Krzysztof Król

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *