Doradca kredytowy, a pośrednik kredytowy- czy jest jakaś różnica ? 🙂
Dobre pytanie odpowiedź jest prosta – doradca kredytowy i pośrednik to dwie zupełnie inne profesje i należy z całą mocą to podkreślić !
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tą jakże subtelną różnicą pomiędzy doradcą kredytowym, a pośrednikiem kredytowym ? Wbrew pozorom ta delikatna dla Ciebie kredytobiorco różnica, może oznaczać bardzo dużo. Dzieje się tak, ponieważ są to zupełnie dwa różne zawody.
Zawiłości ,które pojawiają się w trakcie ubiegania się o kredyt hipoteczny (choć nie tylko hipoteczny ) sprawiają że, pomoc pośrednika kredytowego często bywa nieodzowna. Tego typu ekspert może pokierować całą procedurą tak, że szanse uzyskania finansowania wzrastają. Dodatkowo, jeżeli starasz się o kredyt, a aktualna sytuacja finansowa nie pozwala na uzyskanie pozytywnej decyzji, to nic straconego. Ekspert pomoże Ci uporządkować finanse i w możliwie krótkim czasie uzyskać finansowanie.
Doradca kredytowy a pośrednik regulacje prawne,
Gdzie szukać informacji na ten temat ? Dokładnie reguluje to ustawa o kredycie hipotecznym. Aby wskazać różnice należy pochylić się nad kwestią niezależności.
Z ustawy wynika jasno, że pośrednik kredytowy jest związany z instytucją finansową i działa w jej imieniu. Ma to swoje zalety, a mianowicie pośrednik, bądź agent pośrednika nie pobiera opłaty bezpośrednio od klienta. Natomiast doradca kredytowy pobiera wynagrodzenie bezpośrednio od klienta.
Zapewne drogi czytelniku stwierdziłeś że skoro pośrednik działa z ramienia instytucji finansowej, to może być nieobiektywny tj. że będzie dążył do niekoniecznie korzystnej dla klienta oferty. Zdania w tej kwestii są podzielone, ale jedno jest pewne, że pośrednik który przedstawia klientowi kilka ofert, a jest poniekąd zobligowany do tego, staje się obiektywny. Skąd tak odważna teza… ? Otóż banki konkurują ze sobą i to dość mocno, przez co oferty są zawsze konkurencyjne wobec siebie, a klient podejmuje decyzję, którą ofertę wybierze.
Skoro tylko doradca kredytowy pobiera wynagrodzenie, to z czego utrzymuje się pośrednik?
Pośrednicy kredytowi są wynagradzani prze instytucje finansowe i ich wynagrodzenie zależy od tego ile produktów/usług sprzedadzą. Wygląda to w ten sposób, że jeżeli pośrednik uruchomi kredyt to wynagrodzeniem będzie prowizja od tego kredytu. Klient zapłaciłby również prowizję gdyby starał się o kredyt osobiście w banku. Dlatego on jest głównym beneficjentem takiej sytuacji.
Niezwykle istotnym aspektem o którym należy wspomnieć jest konkurencja. Rynek kredytów jest bardzo konkurencyjny dlatego tylko pośrednicy kredytowi działający w sposób rzetelny i sprawny utrzymują się na rynku.
W poszukiwaniu dobrego pośrednika kredytowego.
Jeśli drogi czytelniku formalności związane z procesem kredytowym Cię przerażają, to znalezienie dobrego pośrednika kredytowego może być rozsądnym posunięciem. Poszukując pośrednika można zwrócić uwagę na to, jak bogatą ofertę ma dany ekspert. Może być to pewną wskazówką co do jego bezstronności. Już na etapie wstępnej rozmowy można zapytać, pośrednika jakie banki może doradzić. Sprytnym posunięciem ze strony klienta może być np. zapytanie jaki bank ma najlepszą ofertę. Dobry pośrednik nie może odpowiedzieć na to pytanie na tym etapie, ponieważ nie zna sytuacji finansowej klienta. Dopiero po wstępnej analizie może się wypowiedzieć na temat najbardziej optymalnego wariantu.
Bardzo Mi miło, że przeczytałeś mój artykuł, zachęcam do śledzenia mojego Bloga i zaglądanie tu częściej. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytanie to skontaktuj się ze mną np. przez Messenger załączam link do Mojego fanpage na facebooku. Dodatkowo odsyłam do strony głównej gdzie możesz uzyskać szczegółowe informacje na temat KKredyt.
Pozdrawiam ?
KKredyt Krzysztof Król